PRZEBIEG WSPÓŁPRACY

Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ

Ostateczny projekt wnętrza jest efektem współpracy architekta z klientem. Aby proces projektowy przebiegł sprawnie i pomyślnie ważna jest świadomość klienta o etapowości powstawania projektu oraz komunikacja między stronami.

1. ANALIZA POTRZEB KLIENTA

Proces projektowy poprzedza analiza potrzeb klienta. Szczegółowa konsultacja dotycząca oczekiwań inwestora umożliwia zaproponowanie najcelniejszych rozwiązań aranżacyjnych dla danego wnętrza i użytkownika. Na tym etapie poznajemy preferencje stylistyczne i funkcjonalne.

2. INWENTARYZACJA

Podczas wizji lokalnej dokonujemy pomiaru niezbędnego do wykonania szczegółowych rysunków technicznych oraz projektów mebli w zabudowie.
Można pominąć ten etap (np. jeżeli umowa zakupu lokalu uniemożliwia wejście przed odbiorem, jeżeli projekt jest wykonywany na odległość, jeżeli klient pragnie obniżyć koszt projektu itp) jednak niezbędne wtedy jest dostarczenie rysunków na podstawie, których możliwe będzie przeprowadzenie procesu projektowego (rzuty, przekroje) oraz ewentualnie zdjęć.

3. UKŁAD FUNKCJONALNY

Jest to pierwszy i najważniejszy etap procesu projektowego. Przedstawiamy wtedy od dwóch do pięciu propozycji ustawienia mebli, armatury i układu ścian na rzutach. Ilość propozycji jest uzależniona od ustawności wnętrza i gotowości inwestora do zmian w układzie ścian i podłączeń.
Opracowując układ funkcjonalny możemy wyznaczyć sobie rozmaite cele, np. wydzielenie dodatkowego pomieszczenia, otwarcie/zamknięcie kuchni na salon, powiększenie łazienki lub kuchni, zmiana orientacji salonu względem stron świata, dostosowanie wnętrza do potrzeb osoby starszej lub po prostu optymalne wykorzystanie wnętrz pod względem ergonomicznym i funkcjonalnym.

4. KONCEPCJA STYLISTYCZNA

Na podstawie uzgodnionego i ostatecznie zaakceptowanego układu funkcjonalnego przygotowujemy wizualizacje wnętrz uwzględniające preferowaną przez klienta stylistykę.
W zależności od preferowanego zakresu współpracy możemy zająć się projektem kompleksowo – przygotować szczegółowe zestawienie produktowe na podstawie wskazanego przez klienta budżetu lub przekazać same wizualizacje, a dobór konkretnych produktów klient wykona samodzielnie. Możemy uczestniczyć w zakupach (dobór materiałów, tkanin itd) lub przeprowadzić zakupy w imieniu klienta.

5. PROJEKT TECHNICZNY

Na tym etapie przekształcamy projekt stylistyczny w projekt techniczny, który jest niezbędny do realizacji inwestycji. Składają się na niego rzuty i widoki ścian w skali oraz, jeżeli obejmuje to zakres współpracy, zestawienie produktowe z opisem m.in. ilości do zamówień. Na każdy projekt składają się takie rysunki jak: zmiany budowlane, schemat instalacji elektrycznej, instalacji wod-kan, projekty łazienek, szczegółowy projekt kuchni, rysunki pozostałych mebli na zamówienie oraz rysunki dodatkowe.

6. RELIZACJA

Na etapie realizacji możemy zająć się nadzorem autorskim czyli kontrolą przebiegu prac i ich zgodnością z projektem.
Na życzenie klienta możemy polecić wykonawców, którzy zrealizują nasz projekt.